Wykorzystanie DPS Colorlight

Technologia DPS Light

Sufity napinane DPS

Sufity podwieszane DPS

Systemy sufitów podwieszanych

DPS Picture

Dlaczego warto montować sufity napinane?


Swoją rosnącą popularność sufity napinane zyskują dzięki temu, że stanowią niezwykle efektowną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań np. użycia karton-gipsu. Do ich wykonania wykorzystuje się płachty z tworzywa sztucznego. Wykorzystane materiały sprawiają, że jest to technologia diametralnie różniąca się od sufitów podwieszanych.

Czym są sufity napinane?

To płaszczyzny wykonane z napiętego materiału, montowanego poniżej stropu. Rozwiązania tego typu są wykonywane z bardzo wytrzymałego, a za razem elastycznego materiału winylowego, który wygląda jak naciągnięta tkanina. Podczas zakładania jest on podgrzewany i nakładany na uprzednio przygotowaną konstrukcję. Zostaje ona napięta między wypoziomowanymi szynami, których zadaniem jest utrzymanie konstrukcji. Ich niepowtarzalny wygląd oraz ogromny wybór kolorów i faktur sprawia, że mogą stać się ozdobą praktycznie dowolnego wnętrza. Dostępne są, między innymi, wersje lustrzane, matowe oraz przepuszczające światło.

Warto pamiętać, że płachty są wykonywane na miarę. Dzięki temu mogą być perfekcyjnie dostosowane do wymiarów konkretnego pomieszczenia. Podczas pomiarów sprawdzona powinna być nie tylko długość poszczególnych ścian, ale także ich przekątnych.

Gdzie można rozwiesić sufit napinany?

W wysokich pomieszczeniach, w których właściciele chcieliby obniżyć strop, sufit napinany będzie stanowił doskonałe rozwiązanie. Jego zastosowanie sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. W mniejszych lokalach warto wybrać wersję charakteryzującą się błyszczącą, lustrzaną powłoką, by w ten sposób optycznie powiększyć rozmiar pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że musi on być umieszczony w pewnej odległości od stropu, dlatego to rozwiązanie nie sprawdza się w niektórych, bardzo niskich pomieszczeniach.

Chociaż poziom obniżenia wysokości pomieszczenia jest znacznie mniejszy niż w przypadku tradycyjnych sufitów podwieszanych, nie mniej jednak, w pewnym stopniu nadal może być odczuwalny. Wizualne obniżenie pomieszczenia można jednak zniwelować, wybierając płachtę, która będzie miała np. lustrzaną powierzchnię.

Ich elastyczność sprawia, że mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach o różnym kształcie, dzięki czemu stają się bardzo uniwersalne. Nie ważne, czy sufit ma kształt prostokąta, czy jest niestandardowy, zawsze istnieje możliwość pokrycia go materiałem winylowym.
Rozwiązania tego typu mogą być stosowane również w pomieszczeniach o bardzo dużym metrażu. Z powodzeniem mogą być rozwieszane np. nad basenami lub w salach balowych. Doskonale sprawdzą się także w kamienicach.

Również ich stylistyka daje ogromne możliwości wyboru pomieszczenia. Rozwiązania tego typu sprawdzą się także w domach prywatnych. Mogą być stosowane każdym pomieszczeniu, zarówno w sypialni, salonie, jak i kuchni, jadalni, czy łazience.
Należy jednak pamiętać, że nie można stosować tego rozwiązania w pomieszczeniach, w których jego instalacja mogłaby zasłonić kratkę wentylacyjną.

Zalety sufitu napinanego

Rozwiązanie tego typu doskonale sprawdza się jako maskowanie nieestetycznego stropu lub instalacji przebiegających przez sufit. Ponadto jego nowoczesny wygląd stanowi interesujące rozwiązanie, jeśli chodzi o wystrój wnętrza. Doskonale prezentuje się w mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu, chociaż mnogość jego wzorów sprawia, że bardzo dobrze się wygląda także w inaczej urządzonych miejscach.

Sufity napinane są znacznie lżejsze od typowych podwieszanych wersji. Dzięki temu nie stanowią tak dużego obciążenia stropu. Są produkowane z niepalnego materiału, dlatego w przypadku pożaru, nie stanowią dodatkowego zagrożenia. Zapewniają również znaczną izolacje akustyczną, co sprawia, że dźwięki dochodzące z zewnątrz nie przenikają w takim stopniu do wnętrza.

Poza szeroka paletą barw, w jakich może być wykonany sufit podwieszany, oraz ogromną ilością faktur, oferowane rozwiązania mogą posiadać także wybrany nadruk. Ogromną popularnością cieszą się modele przedstawiające np. rozgwieżdżone niebo lub abstrakcyjne wzory.
Ze względu na to, że poszczególne rozwiązania mogą się od siebie znacznie różnić, ich właściwości także mogą być diametralnie różne. Wybierając materiał, którego powłoka będzie półprzezroczysta, można zyskać możliwość otrzymania niezwykłych efektów świetlnych, przy wykorzystaniu diod LED. Rozwieszenie ich pod stropem, powyżej płachty, pozwala na otrzymanie ciekawego efektu, lekko przytłumionego, równomiernego światła. Dzięki temu można znacznie rozświetlić pomieszczenie, jednocześnie nie rażąc przebywających w nim osób. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w obiektach użyteczności publicznej np. przychodniach, czy galeriach handlowych.

W przypadku zastosowania świetlówek, ich wymiana również nie będzie stanowiła problemu. Żeby dostać się do źródła światła, wystarczy odpiąć płachtę w miejscu znajdującym się najbliżej lampy, a po wymianie, ponownie ją przypiąć.
Dzięki temu, że istnieje możliwość zastosowania taśm LED, można również nadać pomieszczeniu interesującej atmosfery poprzez emitowanie poświaty w dowolnym kolorze, albo stworzyć ciekawą kompozycję np. przypominającą rozgwieżdżone niebo.

Dzięki temu, że materiał, z którego są wykonane charakteryzuje się dużą trwałością, stanowią rozwiązanie doskonale sprawdzające się przez wiele lat. Dzięki temu, że są nieprzemakalne, ewentualna wilgoć stropu nie wpłynie negatywnie na ich prezencję. Są także bardzo łatwe w czyszczeniu. Do ich przemycia wystarczy zwykła woda ze środkiem zawierającym detergent. Materiał, z którego są zrobione wykazuje również znaczną odporność na pleśń oraz grzyby.
Tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe muszą być przykręcone w wielu miejscach. Podczas ich instalacji powstaje dużo pyłu, a w całym mieszkaniu robi się bałagan. Montaż sufitu napinanego jest znacznie mniej problematyczny, a cały proces trwa zaledwie kilka godzin i nie wymaga uprzedniego przygotowywania pomieszczenia. W tym przypadku nie ma także konieczności przykrywania wszystkich mebli oraz innych sprzętów. Proces montażu jest także tańszy od zastosowania tradycyjnych rozwiązań sufitowych.

Jeśli szukasz rozwiązania, które będzie atrakcyjne wizualnie i odmieni wygląd Twojego wnętrza, sufit napinany będzie doskonałym wyborem. Dzięki temu, że materiał dostępny jest w dużej ilości kolorów i barw do wyboru, można dobrać wersję, która sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu. Jego dodatkową zaletą jest także długa żywotność oraz łatwość w czyszczeniu. Jeśli chcesz odmienić wnętrze swojego domu, w naszej ofercie z pewnością znajdziesz coś dla siebie.