Wykorzystanie DPS Colorlight

Technologia DPS Light

Sufity napinane DPS

Sufity podwieszane DPS

Systemy sufitów podwieszanych

DPS Picture

Sufity napinane - montaż

Oryginalne kształty dopasowane do najśmielszych pomysłów. Finezyjne zestawienia kolorów i połączenie estetyki z funkcjonalnością. Sufity napinane na dobre wkroczyły do polskich firm, instytucji, a nawet do domów. Wzbudziły zainteresowanie swoimi właściwościami, ale także szybkim i bezproblemowym montażem. Czym są? Jak przebiega ich instalacja? Odpowiadamy zwięźle w tym artykule.

 

Co to jest sufit napinany?

Najprościej ujmując – jest to płachta elastycznego materiału (najczęściej folia PCV), którą napina się pod sufitem przy wykorzystaniu specjalnej konstrukcji poprzez nagrzewanie i naciąganie. Stanowi nowoczesne rozwiązanie, chętnie wykorzystywane w wystroju różnego rodzaju wnętrz, z uwagi na możliwość zamaskowania powierzchni, na których wystąpiły trudne do usunięcia pęknięcia, prze brawienia, zacieki. Ponadto sufity napinane mogą być wykorzystane do przykrycia kasetonów, których demontaż jest czasochłonny i kosztowny.

 

Nowoczesna technologia

Wykorzystujemy w naszych projektach sufity napinane DPS, które instalowane są podobnie jak wersje podwieszane, jednak odznaczają się całym szeregiem dodatkowych możliwości. Lekkie powłoki można dowolnie formować, tworząc bardzo interesujące kształty powierzchni. Stosowana przez nas bogata paleta kolorystyczna materiałów daje natomiast możliwość stworzenia bardzo ciekawego zestawienia barw. Ponadto rozwiązania DPS mogą wykorzystywać podświetlenia. Specjalne materiały umożliwiają natomiast stosowanie wielkoformatowych nadruków na materiale, także z własną grafiką. Rewelacyjnym pomysłem jest wykorzystanie sufitów napinanych jako płaszczyzny do wyświetlania filmów bądź animacji.Praktycznie – czyli montaż krok po kroku

Do prac montażowych przy instalacji sufitów napinanych wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia takie jak: łopatki montażowe, nagrzewnice gazowe, szczypce przytrzymujące. Prace nad montażem przebiegają według określonej kolejności:

  1. Na początku ekipa montażowa przygotowuje pomieszczenie do przeprowadzenia wszelkich prac. Dla prawidłowego oraz estetycznego wykonania powierzchni istotne znaczenie ma charakter wykończenia ścian. Nie powinno być na nich nierówności, natomiast nie stanowią przeszkody powierzchnie pomalowane ani pokryte tapetą. Należy z pomieszczenia usunąć wszystkie przedmioty, które mogą przeszkadzać, np. meble, dekoracje, eksponaty, itp.
  2. Na miejscu ekipa montażowa wykonuje dokładne pomiary z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń. Wszystkie wymiary zostają przeniesione na dokładnie wyrysowany kształt sufitu na papierowym planie.
  3. Po obmierzeniu powierzchni przychodzi czas na wyznaczenie laserowo poziomu powłoki. Na tej podstawie instalowane są profile nośne.
  4. Z wykorzystaniem zamocowanych profilów można przystąpić do rozwieszenia powłoki. Konieczne jest użycie specjalnej nagrzewnicy, która ponosi temperaturę do 45-70oC. Tak wysoka temperatura sprawi, że materiał nabierze elastyczności i będzie można zaczepić go o rozmieszczone profile.
  5. Materiał jest rozpinany od narożników i mocowany za pomocą specjalnych łopatek montażowych
  6. Zwieńczeniem prac jest moment, w którym łopatka jest umieszczona zaczep klinowy jest cały umieszczony w szczelinie listwy montażowej.

Temperatura w pomieszczeniu może zostać przywrócona do zwyczajowej. Tak zamontowany sufit napinany nie zdeformuje się z tego powodu. Ogrzewanie było konieczne, ponieważ dla uzyskania równej nawierzchni materiał musi być napięty. Właśnie dlatego uprzednio jest zmniejszany o 2-15% i dopiero pod wpływem ciepła zwiększa swoje właściwości elastyczne. Dodatkowo, jeżeli zachodzi taka potrzeba lub klient wyraził życzenie przed rozpięciem materiału montowany jest specjalny system oświetlenia, który generuje delikatne, dekoracyjne światło. Instalację sufitu napinanego warto powierzyć fachowcom, nawet jeśli posiada się odpowiedni sprzęt. Jest to proces wymagający wiedzy i dobrego zgrania przynajmniej dwóch osób, a epika monterska może mieć więcej członków. Specjaliści nie tylko szybciej, ale z pewnością ładniej i dobrze wykonają powierzone im zadania.